Четвер, 12.09.2024, 09:58
Лагідна доброта
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Пошук
Календар
«  Серпень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Серпень » 17 » Орієнтовний рефлекс чи «рефлекс що таке?»
Орієнтовний рефлекс чи «рефлекс що таке?»
14:17

Відповідно до ступеня участі волі при зосередженні уваги прийнято розрізняти два види уваги: мимовільне і довільне, тобто ненавмисне і навмисне.

Мимовільне увагу виникає ненавмисно, без будь-яких спеціальних зусиль. Це, звичайно, не означає, що воно є безпричинним. Причини, що викликають мимовільне увагу людини, криються, в першу чергу, в особливостях зовнішніх впливів - подразників. За своїм походженням мимовільне увагу ближче за все пов'язане з «орієнтовними рефлексами». Орієнтовний рефлекс чи «рефлекс що таке?», Як образно називав його І.П. Павлов, виникає при кожному новому, несподіваному роздратуванні і викликає такі пристосувальні руху, які забезпечують найбільш повне і чітке відображення подразника. Причинами мимовільної уваги перш за все є: сила, величина, раптовість подразників, їх рух, зміна взагалі. Особливе значення має контрастність подразників, їх відмінності один від одного. Так, що раптово наступила мовчання насторожує, а при повній тиші навіть слабкий шерех привертає увагу.

Об'єкти, пов'язані з потребами, почуттями і бажаннями, пережитими людиною в даний момент, викликають мимовільне увагу. Людина, що очікує приходу поїзда, мимоволі прислухається до гудками паровозів, вдивляється в далечінь, поглядає на вогні семафорів, на вокзальні годинник, тобто виділяє все, що може сигналізувати наближення поїзда.

Мимовільне увагу залежить від знань людини, світогляду, стійких інтересів і настроїв, від усього багатства його минулого досвіду. Лікар, що навіть при випадковій зустрічі з хворим, одразу ж мимоволі виділяє ознаки, що свідчать про характер захворювання. Тим часом людині, далекій від медицини, ці ознаки не впадають в очі.

Довільна увага носить чітко виражений, свідомий, вольовий характер і спостерігається при навмисному виконання будь-якої діяльності.

Виник в трудовій діяльності предків сучасної людини довільна увага стало обов'язковою умовою праці, навчальних занять, роботи взагалі. Під час праці завжди необхідна доцільна воля, що виражається в увазі, необхідна зосередженість, спрямованість і організованість свідомості, а разом з тим вміння відволікатися від того, що не суттєво для отримання запланованого результату.

Завдяки безпідставного увазі люди можуть займатися не тільки тим, що безпосередньо цікавить, захоплює, хвилює їх, а й тим, що безпосередньою привабливістю не володіє; займатися не тому, що «хочеться», а тому, що «треба». Чим менше захоплює людини робота, тим більше потрібно вольових зусиль для підтримки уваги.

Причиною, що викликає і підтримує довільну увагу, є усвідомлення значення об'єкта уваги для виконання даної діяльності, задоволення потреб, тоді як при мимовільному уваги значення об'єкта може і не усвідомлювати.

Докладаючи значних зусиль, щоб втягнутися в роботу, наприклад, приступаючи до вирішення складної геометричної задачі, учень, знайшовши цікаві способи її вирішення, може настільки захопитися роботою, що вольові зусилля стануть не потрібні, хоча свідомо поставлена мета зберігається.

Для людини, праця якого носить творчий характер, подібна форма довільної уваги є досить характерною.

Зменшення вольового напруги при довільному уваги може бути наслідком вироблення трудових навичок, а особливо звички зосереджено працювати за певних умов: починати роботу в певний час, на знайомимо і наведеному в порядок робочому місці, користуватися випробуваними знаряддями або інструментами. Все це допомагає людині працювати зосереджено, не відволікаючись.

До уваги притаманний ряд властивостей, серед яких найважливішими є: стійкість, переключення і розподіл.

Переглядів: 3441 | Додав: kondrarsen10 | Теги: викликають, Зусиль, Увага | Рейтинг: 4.0/1 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz