Четвер, 19.09.2024, 20:05
Лагідна доброта
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Пошук
Календар
«  Серпень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Серпень » 2 » «Роль»
«Роль»
14:16

Справжню альтернативу як егоїзму, так і альтруїзму в сім'ї, як в будь-якій іншій групі високого рівня розвитку, становить внутрішньогрупових ідентифікація.

У сім'ї складається значно більш жорстка рольова структура в порівнянні з більшістю малих груп. У психології під роллю розуміється нормативно схвалюваний зразок поведінки, очікуваний від кожного, хто займає дану позицію. Іншими словами, хоче чи не хоче член сім'ї (батько, мати, бабуся, дідусь, син, дочка, брат, сестра, онук), але від нього очікують поводження, що відповідає певним зразком ( «виконання ролі», приміром, матері чи сина ). Якщо вони помічають відхилення від зразка її виконання, це може викликати осуд. Від батьків навколишні очікують доброти та поблажливості до дітей, і відповідність цим очікуванням соціально схвалюється. Однак «перебір» батьківської ласки і всепрощення помічаються оточуючими і піддається рішучого осуду. Таким чином визначається «верхня межа» рольових очікувань по відношенню до материнської доброти. Від батьків чекають суворості та вимогливості до їхніх дітей. Проте оточуючі, як правило, не схвалюють зайвої муштри, «смикання» дитину з кожного приводу, тим більше засуджують будь-які прояви жорстокості. Так встановлюється «нижня межа» очікувань по відношенню до вимогливості батьків.

Таким чином, існує певний діапазон, в якому «виконання» ролі батьків розглядається як соціально прийнятне. Перелік рольових очікувань, що пред'являються дитині, пов'язаних з послухом, повагою до старших, відмінною навчанням, охайністю, старанністю і т.д., надзвичайно великий. Навколишні - не тільки в родині, а й поза її постійно дають зрозуміти дитині чи підліткові, що він відповідає (або не відповідає) рольових очікуванням. Турбота всіх дорослих про строгому виконанні дитиною його соціальної ролі обумовлена історично - на сім'ю більш і раніше, ніж на будь-який інший суспільний інститут, покладалася функція соціалізації підростаючого покоління.

Однак не можна ставити знак рівності між індивідом як «виконавцем ролі» і індивідом як особистістю. Відповідність соціальним очікуванням - це необхідна, але аж ніяк не достатня характеристика особистості в будь-якій групі сім'ї. «Роль» - це характеристика поведінки людини, її відповідності соціально схвалюваним зразком. Особистість же припускає наявність внутрішньої позиції індивіда стосовно не тільки до тих, кому приписуються певні очікування, але і до тієї ролі, яку він виконує, відповідаючи цим очікуванням. Особистість - поняття нескінченно більш багате; ніж функціональна роль, яка грунтується на принципах співпраці.

Сім'я передбачає відносну гармонізацію ролі та особистості батьків, у всякому випадку відсутність яскраво виражених протиріч між ними. Хоча рольові приписи більшою чи меншою мірою стандартизують відносини людей, особистість не вміщається в «прокрустове ложе» стандарту. Якщо батько, зіткнувшись з засмучують його фактом, наприклад, отримання сином трьох незадовільних оцінок поспіль, не використовує відповідають рольових очікуванням традиційні репресивні заходи, це зовсім не обов'язково свідчить про дисгармонії ролі й особистості. Існує безліч інших способів реакції на що виникло у дітей неблагополуччя, більше відповідають особливостям його особистості.

Специфіка родини не зводиться, зрозуміло, ні до більш жорсткою, ніж у багатьох інших групах, рольовій структурі (яким очікуванням повинен відповідати, наприклад, професійний дипломат, що мало хто знає, яким зразком повинно відповідати поведінка матері або дочки, знають всі), ні до необхідному єдності ролі особистості і її виконавця, ні до розумного і соціально схвалюваним розв'язання «рольових конфліктів» при зіткненні рольових позицій.

Існує і ряд інших психологічних особливостей сім'ї.

Переглядів: 772 | Додав: kondrarsen10 | Теги: Відповідність, Схвалюваний, засудження | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz