Четвер, 19.09.2024, 20:07
Лагідна доброта
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Пошук
Календар
«  Вересень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Вересень » 2 » Про співвідношення структур індивідуальності й особистості
Про співвідношення структур індивідуальності й особистості
14:17

Тому виділяючи значущу для педагога завдання здійснення індивідуального підходу до учнів, який передбачає облік їх диференційно-психологічних особливостей (пам'яті, уваги, типу темпераменту, розвиненості тих чи інших здібностей тощо), необхідно розуміти, що індивідуальний підхід - це всього лише аспект більш загального, особистісного підходу до школяра, який будується на вивченні умов та обставин включеності підлітка чи юнака (дівчата) в систему межіндівідних відносин з дорослими, вчителями та батьками, з однолітками обох статей, однокласникам і соученіцамі, приятелями на вулиці та ін Тільки при добре налагодженого педагогічному спілкуванні учнів і вчителя останньому вдається з'ясувати, як «вписується» цей хлопчик чи ця дівчинка у класний колектив, яке місце вони займають в ієрархії межіндівідних відносин, що спонукає їх чинити так чи інакше, які зміни зазнає особистість школяра, інтегрована в колективі або взагалі не зуміла в ньому адаптуватися. При цих умовах і реалізується особистісний підхід до школяра. Тільки такий підхід, не обмежується урахуванням індивідуальних особливостей мислення, волі, пам'яті, почуттів школяра, а націлений на виявлення того, як представлений індивід в колективі і як колектив представлений в його особистості, може розглядатися як особистісний. Він відповідає розуміння людської сутності, в якій як в особистості виявляється система соціальних зв'язків.

Якщо індивідуальний підхід у педагогіці і психології виявляється відірваним від особистісного підходу, то він веде до «колекціонування» рис індивідуальності дитини без належного розуміння того, які висновки можна зробити на підставі складання такої «колекції». А.С. Макаренко, який умів майстерно використовувати особистісний підхід у вихованні, писав: «... людини вивчили, дізналися і записали, що в нього воля - А, емоція - Б, інстинкт - В, але потім, що далі робити з цими величинами, ніхто не знає ».

Особистість учня, включеного в систему дійсних її відносин, повинна залишатися постійно в полі зору педагога, завданням якого завжди залишається збагачення духовного світу учнів.

Про співвідношення структур індивідуальності й особистості. Отже, в умовах конкретної соціальної групи індивідуально-психологічні якості існують у формі проявів особистості і вони здатні змінюватися в умовах спільної предметної діяльності і спілкування, характерних для даного рівня розвитку групи. Індивідуально-психологічний в цих умовах виступає як особистісне, як сторона міжособистісних відносин. Ця гіпотеза в даний час перевірена і підтверджена в ряді конкретних робіт.

Так, у завдання одного дослідження входила перевірка зазначеної вище гіпотези стосовно сугестивності (конформності) як властивості особистості, а також до протилежного явища - самовизначення особистості як феномену міжособистісних відносин в групі. Гіпотеза конкретизувалася в наступній експериментальної процедурою. Ряд реально існуючих груп утворює ієрархію рівнів групового розвитку - від дифузної групи до колективу. Близько третини випробуваних у кожній групі незалежно від рівня її розвитку, за даними експерименту, виявляла в незначущої ситуації тенденцію до конформності. Про те ж свідчать дані особистісних опитувальників. Питання полягало в тому, як ці випробувані поведуть себе в умовах експерименту на виявлення феномену самовизначення в групах різного рівня розвитку. Експериментальні дані підтвердили, що індивіди, що входять до групи вищого рівня розвитку, по відношенню до яких при використанні незначущих впливів був зроблений висновок про їх податливості груповому тиску, виявляли самовизначення, тобто здатність не піддаватися груповому тиску, захищаючи колективні цінності.

Переглядів: 1248 | Додав: kondrarsen10 | Теги: Який, Умов, Індивідуальний | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz