Четвер, 19.09.2024, 20:12
Лагідна доброта
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Пошук
Календар
«  Липень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2009 » Липень » 27 » «Я сам»
«Я сам»
14:16

Важко передбачити долю молодої людини, що виявився жертвою подібної виховної системи. Може бути, виросте підлабузник, пристосуванець, боягуз, може - цинік, хам, деспот. Може, і виправиться під впливом будь-яких позасімейних впливів. Але, безумовно, які б цілі виховання не переслідували батьки, які дотримуються тактики диктату, вони не будуть досягнуті - з їхнього сина чи доньки вийде те, що вони ніяк не очікували.

Опіка в родині - це система відносин, при якій батьки, забезпечуючи своєю працею задоволення всіх потреб дитини, захищають його від будь-яких турбот, зусиль і труднощів, приймаючи їх на себе.

По суті, диктат і опіка батьків - явища одного порядку. Відмінності у формі? а не в суті. Зрозуміло, диктат припускає насильство, наказ, жорсткий авторитаризм, а опіка - турботу, захист від труднощів, ласкаве участь. Однак результат багато в чому збігається: у дітей відсутній самостійність, ініціатива, вони так чи інакше відсторонені від рішення питань, що стосуються їх особисто, а тим більш загальних проблем сім'ї.

Який виникає ще в ранньому дитинстві імпульс «Я сам» поступається місцем млявого байдужості «нехай мама або тато зроблять, вирішать, допоможуть». Іноді можливий «диктат знизу» - деспотизм дитини в позиції маленького «божка». Проте опіка зовсім не обов'язково породжує крайнощі деспотичної поведінки дітей. Якщо батьки не втрачають почуття власної гідності й уміють змусити себе поважати, цього може і не бути. Правда, і в цьому випадку негативні наслідки опіки як тактики родинного виховання обов'язково позначаться. Питання про активний формуванні особистості дитини відходить на другий план. У центрі виховних впливів виявляється інша проблема - задоволення потреб дитини та огорожа його від труднощів. Опіка як виховна тактика - відвертий ворог трудового виховання, тому що опікуваного перш за все захищають від зусиль і відповідальності.

Батьки, які постійно стурбовані тим, щоб їх дитини не торкнулися будь-які життєві труднощі, беруть на себе безперспективний працю дублювання все, що належить робити саме йому, а не кому-небудь іншому. Вони, по суті, блокують процес серйозної підготовки їхніх дітей до зіткнення з реальністю за порогом рідного дому, надаючи йому, врешті-решт, погану послугу. Саме тому в таборі праці та відпочинку, в туристичних походах, а з часом і в армії діти, сформовані в умовах атмосфери опіки, виявляються найбільш непристосованими, суб'єктивно й об'єктивно неблагополучними, неспроможними до особистої та колективної відповідальності.

Разом з тим за даними психологічних спостережень саме ця категорія підлітків дає найбільше число зривів у перехідному віці. Саме ці діти, яким, здавалося б, і скаржитися нема на що, починають повставати проти надмірної батьківської опіки.

Як свідчать дані вікової психології, центральним новотвором в підлітковому віці стає формується «почуття дорослості», прагнення якщо не бути, то в усякому разі вважатися дорослим. Виникаюча життєва позиція підлітка, який всіляко намагається утвердити свою незалежність, вступає в протиріччя з повсякденною опікою, і це стає грунтом, що породжує конфлікти і протест. Бунт проти нав'язливої опіки батька і матері за своїми наслідками мало чим відрізняється від боротьби проти батьківського жорсткого диктату. Форма протесту може бути різною - від холодної ввічливості, відсторонення і відчуження до грубого, безжального відсічі. Вона залежить від індивідуальних особливостей особистості підлітка і характеру реакції батьків на ситуацію.

Подібний конфлікт не виникає в сім'ях, де, не відмовляючись від контролю, без якого неможливе виховання людини, батьки зводять опіку до розумного мінімуму ще з раннього дитинства їхньої дитини.

Переглядів: 740 | Додав: kondrarsen10 | Теги: Циник, Відносин, Впливів | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Copyright MyCorp © 2024
Створити безкоштовний сайт на uCoz